تلفن تماس 031-53292177 و 09132249659

پست الکترونیک info@fscco.ir

ساعت کاری 8 تا 16

اکسایش الکل ها

فن آوران شیمی سپاهان > تازه های پژوهشی > تازه های پژوهشی > اکسایش الکل ها

اکسایش الکل ها

واکنش های اکسایش و کاهش در شیمی آلی تعریف ویژه ای دارد.فرایندی که در آن اتم الکترو نگاتیو مانند هالوژن ها یا اکسیژن به ملکول اضافه شود و یا هیدروژن از ملکول گرفته شود واکنش اکسایش می گویند. بر عکس این واکنش ها حذف اکسیزن از ملکول یا افزودن هیدروژن به ملکول را کاهش می گویند.

محصول واکنش اکسایش الکل ها آلدئید و کتون ها می باشد. این ترکیبات بطور وسیعی در طبیعت وجود دارند. این ترکیبات در صنایع غذایی، داروسازی، خشبو کننده ها و…. کاربرد فراوان دارد.

اكسايش سنتي الكل‌ها توسط معرف‌هاي اكسيد‌كننده استوكيومتري معدني اكسيد‌هاي كروم و منگنز، (مانند،CrO3 ،Cr2O7 ،‌ KMnO4،MnO2) و يا ساير نمك‌ها و اكسيد‌هاي فلزات واسطه[1] با عدد اكسايش بالا انجام مي‌گيرد. اين اكسنده‌ها معمولا گران‌قيمت، خطرناك و يا سمي هستند. و اغلب در حلال‌هايي مانند هيدرو‌كربن‌هاي ‌كلر‌دار انجام مي‌گيرند. بنابر‌اين اين واكنش‌ها در مقياس صنعتي به محيط زيست خسارت وارد مي‌نمايند. از اين‌رو  تلاش‌هاي زيادي در زمينه طراحي واكنش‌هايي كه با محيط زيست ‌سازگار[2] باشند انجام گرفته است. در اين روش‌ها معمولا ازكمپلكس‌هاي فلزات واسطه به صورت كاتاليست‌هاي همگن و ناهمگن در حضور اكسيدانت‌هاي ملايم نظير هيدروژن پراكسيد[3] (H2O2)، و ملكول اكسيژن (O2)، استفاده شده است.

محصول جانبي هيدروژن پراكسيد در واكنش‌هاي اکسایش آب است. بنابراين در سال‌هاي اخير به طور گسترده از اين تركيب به عنوان يك اكسيد كننده ارزان ‌قيمت، دردسترس، غير سمي، سازگار با محيط زيست و در عين حال موثر در واكنش‌هاي اکسایش استفاده مي‌شود.

لینک مقاله: https://www.hindawi.com/journals/jchem/2013/749723/abs/

نویسنده : دکترمجید کلاهدوزان،


[1]– Transition metal

[2]– Environmentally Friendly

[3]– Hydrogen peroxide

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *